Vynikající úspěch hamerských biketrialistů na MS - Archiv / 2012 - AMK Hamry nad Sázavou - biketrial

0. 0. 0

Vynikající úspěch hamerských biketrialistů na MS

Zvětšit

Jak jsme Vás již informovali, na přelomu července a srpna se jel třídílný seriál Mistrovství světa v biketrialu. Tentokrát jej hostila města Saix v jižní Francii, Igualada v severním Španělsku (Katalánsko) a finále se jelo ve městě Sonico v severní Itálii. Na naše jezdce tak čekaly tři týdny cestování a náročných závodů.

Do dvacetičlenné české reprezentace si vyjelo nominaci celkem 6 hamerských jezdců. Kamilka Staníková, Maruška Křivová, Rostík Málek, Kryštof Málek, Martin Štěpánek a Vojta Křiva.

Cesta do Francie proběhla bez komplikací a tak se všichni těšili na první závod. Ten byl uspořádán v krásném trialparku na nejrozmanitějších překážkách vysoké obtížnosti, kde jezdci museli předvést svoji všestrannost. Hned první závod ukázal naše ambice. Zásluhou Vojty a Marušky Křivových jsme Mistrovství světa zahájili dvěma bronzy.Další závodníci ve svých kategoriích také nezklamali. Kryštof Málek 6., Rostík Málek 9., Martin Štěpánek zaplatil nováčkovskou daň a skončil 18. Nicméně byly před námi ještě dva závody a vše bylo otevřené…

Z Francie jsme odjeli a strávili dva dny v krásném malém kempu na břehu moře, z jedné strany skály, na kterých se dalo trénovat, na druhé straně písčitá pláž s nádhernými vlnami. Tady si všichni odpočinuli a pak nás čekal přesun do druhého dějství MS města Igualada. To nás přivítalo úmornými +40 stupni ve stínu. My z Vysočiny na to fakt nejsme zvyklí, a i když se pořadatel snažil nám vyjít vstříc a zabezpečil i možnost využití bazénu, aklimatizace probíhala jen stěží. Závod se jel převážně na umělých překážkách a sekce pro juniory, seniory a elitu byly dokonce rozmístěny na 4,5 km dlouhém okruhu po celém městě. Téměř všechny kategorie tak ovládli domácí jezdci z Katalánska, kteří byli na tyto podmínky zvyklí. Jejich národní hymna „Katalánsko svobodné“ tak znělo téměř ve všech kategoriích. Faktem ale je, že jeli skvěle a jsou v biketrialu světovou jedničkou. I přes to se ale Češi neztratili a v soutěži národů obsadili krásné druhé místo. Z Hamrů k tomu přispěli opět Maruška Křivová 3. místo, Vojta Křiva 4. místo, Kryštof Málek 8. místo, Rostík Málek 15. místo a Martin Štěpánek 13. místo. Po těchto dvou závodech už jsme věděli, že na letošním MS máme reálnou šanci bojovat o dvě bronzové medaile z MS.

Cestu ze Španělska do Itálie jsme využili opět k odpočinku a rozhodli jsme se, že ještě po jedné zastávce na koupání v moři uděláme rychlejší přesun z obrovského horka až k jezeru Lago de Iseo v severní Itálii, které se nacházelo asi 50 km od dějiště třetího finálového závodu MS. To se později ukázalo jako velmi moudré. Vyšší hory a chladnější vzduch jakoby vlil novou energii do našich jezdců. Po prohlídce tratí jsme usoudili, že to je to, co nám vyhovuje a všichni jezdci se na závod opravdu těšili. Přijela také Kamča Staníková, která se letos rozhodla jet pouze v Itálii a přivezla s sebou taťku, mamku, brášku a tetu, což všem taky hodně zvedlo náladu. Naše malá „olympijská vesnice“ z Hamrů tak měla asi nejlepší psychologickou přípravu na závody.

Samotný závod se jel v krásné přírodě v lesním terénu a to našim jezdcům vyhovuje. Asi o největší překvapení se postarala Mája Křivová, která v ženské kategorii dokázala porazit jednu ze sester Abantových (nakonec celkovou vítězku a mistryni světa) a obsadila v Itálii druhé místo. Je nutné podotknout, že sestrám Abantovým je 23 let a není mnoho bikerek, kterým se podařilo je porazit, navíc Marušce je teprve 14 let. V součtu tří závodů byla Mája zaslouženě třetí. Skvěle také zajela Kamča Staníková, která obsadila 5. místo za Švédkou Nadin Kamárk. Husarský kousek se také v Itálii podařil Kryštofu Málkovi, který porazil Japonce Ikedou a byl druhý v kategorii benjamin (do 12 let) a v celkovém součtu tří závodů obsadil 3. místo, čemuž sám nemohl ani uvěřit. V kategorii poussin (do 9 let) jel Rostík Málek svoje první MS a v Itálii i celkově mu patří 8. pozice. I to je příslib do budoucna. V kategorii minime (do 15 let) se Martin Štěpánek závod od závodu zlepšoval a v Itálii zajel 10. místo. Celkově mu patří 11. pozice. Když bude poctivě trénovat tak jako doposud, určitě se v příštím roce prosadí. Vojta Křiva chtěl letos zabojovat o titul juniorského mistra světa, hodně trénoval a pracoval na sobě, ale už po Španělsku bylo jasné, že svede tuhý boj o třetí místo s Italem Allegretim. Vojta vstupoval do tohoto boje se čtyřbodovým náskokem z předešlých závodů, ale soupeř měl výhodu domácího prostředí. Itálie je někdy Itálie a projevilo se to i tady. Pořadatel v průběhu druhého kola zlehčil některé těžké sekce, ale Vojta a někteří další jezdci jeli ještě na těžkých, což je naprosto proti pravidlům a fair play. Samozřejmě z toho Ital a někteří další jezdci profitovali.  Prý byl podán protest, jury zasedala, neuvěřitelnou snahu vyvinul náš delegát pan Kakáč, aby bylo především vše fair play a podle řádů a aby byly sekce, kterých se to týkalo, anulovány. Z neznámých důvodů mu nebylo vyhověno. Vojta nakonec skončil čtvrtý za Italem, který se tak dostal alespoň jednou na stupně vítězů. Vojta však bral v celkovém pořadí o dva body bronz. Je to skvělý výsledek a navíc má šanci zkusit se v juniorech prosadit ještě další rok.

Dík všem, kteří jste volali, nebo osobně gratulovali. Především velký dík patří jezdcům a všem, kteří nám pomáháte. Z celkově pěti medailí pro Českou republiku přivezli z MS v biketrialu tři bronzové právě hamerští bikeři.

Celkové výsledky z MS

 

MS Francie, 21. - 22.7. 2012
Výsledky
fotogalerie,

MS Španělsko, 27. - 28.7. 2012
Výsledky,
  fotogalerie,

Video

MS Itálie, 4. - 5.8. 2012  
Výsledky
,   fotogalerie

Video

Blahopřání

Touto cestou bych chtěl srdečně poblahopřát celému oddílu  biketrialu AMK Hamry nad Sázavou a hlavně všem třem borcům, kterým se povedlo vydobýt krásný úspěch, třetí místo na mistrovství světa. Všechny Vaše bronzové medaile jsou odměnou za Vaší tvrdou práci a poctivou přípravu na závody. Děkuji Vám za vzornou reprezentaci naší obce. Přeji Vám hodně dalších úspěchů, hodně štěstí ve fair play vedených soutěžích.

K blahopřání se připojuje i celá rada obce Hamry nad Sázavou.                  

Hubert Křesťan – starosta obce

<< Zpět