YOUTH GAMES 2015 / YOUTH GAMES 2014 - AMK Hamry nad Sazavou - biketrial

YOUTH GAMES 2015 / YOUTH GAMES 2014

    POŘADATELÉ
    SOUTĚŽE 2014
    VÝSLEDKY 2014
    REPORTY
    VÝSLEDKY 2013
    NOMINAČNÍ PRAVIDLA

 

 

 

 

 

Seriál čtyř závodů v cyklotrialu pod patronátem Českého svazu cyklistiky přináší dětem a mládeži ve věku 6 až 16 let možnost vyzkoušet si trial podle pravidel UCI. Soutěže jsou otevřeny všem: zkušeným jezdcům i novým zájemcům o trialový sport. Termíny závodů mimo soutěže federace BIU poskytují skvělou příležitost nezávazně si zkusit "ten druhý" trial - i když my říkáme, že trial je jen jeden....
Více informací zde

 

Cyklotrial vznikl na konci 70. let minulého století ve Španělsku jako tréninková disciplína pro trial na motocyklech. Díky atraktivitě a dostupnosti se nový sport rychle rozšířil po celém světě. K nám jej přivezl trialový jezdec Petr Hůla v roce 1982. Od té doby prošel cyklotrial řadou změn. Rozvinuly se nové techniky jízdy a trialové kolo dnes také vypadá trochu jinak než tehdy. Změny se dotkly i organizace sportu. V devadesátých letech došlo k rozdělení na dva směry. Biketrial klade větší důraz na původní myšlenku jízdy v terénu a překonávání přírodních překážek, cyklotrial dává přednost spíše umělým překážkám a jezdecké i divácké atraktivitě. Jinak se však biketrial a cyklotrial od sebe příliš neliší. Obě disciplíny od jezdce vyžadují nejen smysl pro rovnováhu a soustředěnost na jízdu, ale také fyzickou sílu a trochu odvahy.

Nový seriál Cyklotrialových her mládeže nese ve svém názvu slovo „hry“ s následujícím vzkazem: kolo a překážky nás baví a je to pro nás hra, tak se nebojte a pojďte si hrát také.

Radek Janka, Biketrial klub Olomouc

 

Trial se mi moc líbil už od mládí, kdy jsem s tátou jezdil po motokrosových závodech. V té době byl u nás oproti dnešku ještě masovým sportem. Dovednost  kluků,  jak na trialových motorkách, tak i kolech, mě udivovala. Když jsme ho zařadili jako doplňkový sport na kole u mého syna, který už v 6 letech začínal s motokrosem, byl vidět obrovský pokrok v přesnosti a citu v ovládání  nejen motorky, ale i emocí při závodech. Postupem času se pro nás stal trial na kole hlavním sportem a začala ho jezdit i moje dcera. Když říkám pro nás, myslím tím to, že trial je týmovým sportem. A kdo tvoří tento tým? Jezdec a jeho doprovod. Spolu musí trénovat, spolu závodit, spolu vymýšlet, jak vyzrát nad obtížnou sekcí. Je také disciplinou, která je základem všech dalších cyklistických odvětví. Začít s tímto sportem se dá v každém věku, ale není nad  to začít co nejdřív a naučit se správně kolo ovládat . Doufám, že se Vám i vašim dětem cyklotrialové hry mládeže budou líbit a s některými z vás se začneme potkávat i v příštích letech na dalších trialových akcích.

Míra Křiva, AMK Hamry nad Sázavou